Kredi Notunu Olumsuz Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu Olumsuz Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu Olumsuz Etkileyen Faktörler

Kredi kartı veya kredi ödeyen herkesin kredi notu vardır. Kredi notu kişinin bankalar ile olan ilişkilerinin incelenmesi ile ortaya çıkar. Kişilerin kredi kartını nasıl kullandıkları ve ödemelerin nasıl yapıldığı, yapılan kredi başvuruları, ne kadar kullanıldıkları gibi veriler analiz edilerek kredi notları ortaya çıkar. Kredi notları kişilerin verileri doğrultusunda puanlamaya tabi tutuluyor. Bu puanlama 1 ile 1900 arasındaki notlardır. Bu noktalar içerisinde 1200 lük kredi notuna sahip müşterilerin ideal sınıf içerisinde yer alırlar ve kredi alabilirler. 1500 üzeri olan her kişi ise çok rahat bir şekilde kredi alıp bu krediyi kullanabilmektedirler. Kredi kartı kullanan, kredi çeken ve başkalarına kefil olan her bireyin kredi notu vardır.

Kredi Notunun Düşük Olması

Bankacılık hizmetlerinden yararlanan her bireyin kredi notu bulunur. bunun dışında pek çok sektörde kredi notunu kullanarak bireyler ile alışveriş yapıyor. Çünkü elde edilen veriler aslında şahısların bir nevi kefili gibi görülür. Yüksek kredi notlu bireyler daha güvenilir kabul edilirler. Kredi notunu düşüren ana etkenlere bakacak olursak bunlar; kullanılan kredi kartları ve bunların düzensiz ödeme durumları, şahısların var olan borçları, eldeki borçlar dışında yeni çekilen krediler, kredi kart limitlerinin son noktaya kadar kullanılması, borçların zamanında ödenmemesi halinde gecikmeye kalan kredi borçları, bankaların şahıslar hakkındaki olumsuz bildirimleri gibi önemli nedenler kredi notunun düşmesinde etkili olmuştur.

Findeks Nedir?

Findeks telefona indirilebilen bir uygulamadır. Bu uygulamaya girilerek kişiler hakkında bilgiler elde edilir. Burada şahısların kredi kartı kullanma sıklığı ve ödeme koşulu, borçlarını nasıl ödedikleri ve alışkanlıkları gibi konularda veriler elde edilir. Bu uygulamaya 6 TL karşılığında girilerek eşya satılacak şahıs hakkında detaylı bilgiye sahip olunabilir. Kredi notları 1ile 1900 arasında puan aldıklarından dolayı bu aralıklara ve özelliklere dikkat etmek gerekir. 1200 ve üzeri olan herkes kolayca kredi kullanabilir. Bu şahıslar güvenilir gurupta yer alırlar. Ev, araç alım satım işlemleri sırasında da Findeks kredi notuna bakılabilir. Burada yer alan bilgiler ışığında kişilere bazı seçenekler sunulur ve seçeneklere uygun hareket edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir