Rusya Asgari Ücret

Rusya Asgari Ücret

Rusya Asgari Ücret

Rusya bildiğiniz üzere Dünya üzerinde en büyük yüzölçümüne sahip devletler içerisinde 1. Sırada yer almaktadır. Bu büyüklük dünyanın sekizde birini kaplamasına denk gelmektedir bu gerçekten çok ciddi bir büyüklüktür. Dünya üzerinde iki ülkenin hem Asya kıtasında hem de Avrupa kıtasında toprağı bulunmaktadır. Bunlardan birisi Rusya bir diğeri ise Türkiye’dir.

Rusya geniş topraklarından çok fazla milletten insan barındırmaktadır. Ülke nüfusu 145 milyon olarak bilinmektedir. Bu kadar geniş çaplı topraklar üzerinde bulunan insan sayısı az gibi görünmektedir ancak ülkenin büyük bölümü buzullarla sert soğuk iklime maruz kalmasından dolayı yerleşimden de uzaktır. Ülkenin %80 lik kısmını Ruslar oluşturmaktadır.

Ülkede yaygın olarak kullanılan yabancı dillere baktığımız da İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca öne çıkan dillerdir.

Ülkenin başkenti Moskova’dır ve nüfusun büyük bölümü burada yaşamaktadır. Şehitlere göre yaşam maliyetlerini ele alacak olursak, Moskova ve St Petersburg şehirlerinde yaşam maliyetleri, diğer şehirlere oranla 2 kat daha pahalıdır.

Rusya Ekonomisi

Rusya özellikle petrol ve doğal gaz gibi muazzam doğal kaynaklara sahip bir piyasaya ekonomisini elinde bulundurmaktadır. Rusya GSYİH bakımından da dünyada 9. Sırada yer almaktadır.

Asgari Ücret

Rusya’da Parlementonun alt kanadı olan Duma asgari ücret kanununu 3 kez oylamadan sonra kabul etti.1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Rusya’da asgari ücret 11 bin 400 ruble yani yaklaşık 200 dolar civarındadır. Ülkede yaklaşık olarak 4 milyon kişi asgari ücret ile çalışmaktadır. Her ülkenin farklı yaşam standartları bulunmaktadır. Rusya’da çalışma saati 8 saat ve hafta sonları ise muhakkak tatildir. Rusya çok büyük bir federasyon olması nedeniyle her federasyonun kendisine özel asgari ücret yapısı bulunmaktadır. Federasyonların birçoğunda asgari ücret bizdeki karşılığı ile yaklaşık 1050 tl denk gelmektedir. St. Petersburg 1620, Moskova da ise 1800 tl ye denk gelmektedir. Bütün federasyonlarda %13 lük emeklilik fonu için kesinti yapılmaktadır. Ancak alım olanakları da buna göre değişmektedir örneğin Türkiye’de asgari ücret ile alabileceğiniz et miktarı 13 ila 15 kilo arasında iken bu oran Rusya’da 25 kilolara kadar tırmanmaktadır o yüzden asgari ücretleri ülkelerin kendi ekonomik boyutuna göre değerlendirmek daha doğru olandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir